Have any questions?
+44 1234 567 890
Napísali o nás...
Minister kultúry SR Daniel Krajcer: „Nápad spojenia národnej kultúrnej pamiatky s galériou považujem za úžasný!“
Pomsta Caraffovi
Včera popoludní o 15. h sa uskutočnila slávnostná kolaudácia zrekonštruovanej Carafovej väznice. Rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky sa začala 12. novembra 2010 a stavebné práce spoločnosť ROPO.SK dokončila v novembri. Mestu Prešov sa podarilo získať z európskych fondov a zo štátneho rozpočtu SR 414 300 €. Dvojpodlažný objekt z rokov 1504 – 1509 bude slúžiť ako mestská galéria. Včerajšia slávnostná kolaudácia bola spojená aj s vernisážou výstavy akademického maliara Petra Kocáka s názvom Kocákove metamorfózy. Caraffova väznica, spájaná s udalosťami tzv. Caraffovho krvavého súdu v roku 1687, ktorý dal popraviť 24 mešťanov, bude sprístupnená širokej verejnosti od 15. marca 2012.
• Umenie namiesto krvi...
„Je skvelé, že začíname novú etapu umenia v Prešove. Je to malá pomsta generálovi Antoniovi Caraffovi, ktorý sa krvavými udalosťami zapísal do dejín mesta. My prinášame do tohto objektu namiesto krvi umenie,“ povedal v krátkom príhovore primátor Pavel Hagyari a nakoniec dodal, že Caraffova väznica bude lákadlom pre turistov, pretože do jej priestorov ešte pribudne výstava opálu, soli a soľnobanskej čipky – teda to, čím sa Prešov preslávil v minulosti.
„Asi pred nikým neutajím, že oblasť obnovy pamiatok je mi veľmi blízka,“ začal minister kultúry SR Daniel Krajcer. „Kultúrne dedičstvo našich predkov sme povinní zachovať aj do budúcnosti. Nápad spojenia národnej kultúrnej pamiatky s galériou považujem za úžasný. Prešovu blahoželám, je to krásne! Stretáva sa tu taký zaujímavý paradox – väznica ľudskú bytosť spútava, galéria jej umožňuje rozlet. Dúfame, že v krátkom čase sa aj naša komisia prikloní k vášmu objektu...“
• Grafika dvoch svetov
Na prízemí Caraffovej väznice vystavuje Peter Kocák voľnú grafiku s témou – žena. Kurátorka výstavy Kocákove metamorfózy Janette Langová zdôraznila, že na výstave je v priamej konfrontácii grafika dvoch svetov, lebo návštevníci majú možnosť uvidieť aj techniku čínskej maľby a kaligrafie. „Pre laika sa môže zdať čínska maľba neznáma a stále rovnaká, no dosiahnuť v nej majstrovstvo je naozajstnou vedou. Práve toto majstrovstvo uchvátilo Kocáka do takej miery, že v ňom dosiahol titul majster počas svojho študijného pobytu v Číne. O kráse čínskeho papiera, tuša, či štetcov dokáže pútavo hovoriť aj celé hodiny,“ zhodnotila okrem iného kurátorka výstavy.
Akademický maliar Peter Kocák vyslovil, že má zvláštny pocit, lebo ešte nevystavoval čínsku maľbu a grafiku. „Je to moje hobby, ktoré robím denne popri mojej hlavnej činnosti – grafike. Pri tušovej maľbe a pri štetci musíte myslieť opačne. Skôr ide až o bezmyšlienkovitosť. To je osoh z tej Číny, do ktorej sa snažím chodiť čo najčastejšie..“
Andrej Petruš
Prešovský večerník, 2. marca 2012
POKRSTILI KNIHU, KTOREJ AUTORMI SÚ DETI
(aki) – Školáci z „Májovky“ majú za sebou krst v Caraffovej väznici. Do života uviedli knihu, ktorú napísali spolu so svojou učiteľkou Zdenkou Homolovou a CD, ktoré prerozprávali manželia Stražanovci.
Nápad stvoriť knihu detskou rečou skrsol v hlave učiteľky zo Základnej školy na ulici Májové námestie. „Mojím cieľom bolo motivovať deti k čítaniu, a tak sme spolu začali vpisovať príbehy z ich fantázie do veľkej prázdnej knihy a teraz, po troch rokoch sme sa ju rozhodli vydať,“ hovorí Zdenka Homolová, ktorej myšlienku podporila Regionálna organizácia Slovenského syndikátu novinárov v Prešove. „Syndikát podporuje mladých v čítaní a písaní a preto sme tieto detské dielka vydali ako nízkorozpočtovú knihu. No a aby nezapadli príbehy prachom, tak sme ich navrhli pustiť aj do éteru prešovského rádia,“ vysvetľuje Michal Frank, predseda regionálnej organizácie SSN v Prešove.
Stražanovci povedali áno
Z jednej hrubej knihy vydali tri knižôčky – Kronika malého žiačika, Triedny zverinec a Z kapsy žiaka. Práve rozprávky z tej poslednej môžete počuť každý deň o 18.15 v éteri rádia Prešov. „Keď za mnou Zdena prišla, zistili sme, že sa poznáme už dlhšie a celé sme to vymysleli za pár minút. Dala som tomu názov Prešovníček a skúsila som zavolať pani Stražanovej, či by s manželom nešli do tohto projektu. Povedali jednoznačné áno,“ hovorí jedna z iniciátorov projektu Janka Krajkovičová.
Sudičkami pri krste detských dielok boli spisovateľka Gabriela Futová, Julka Smolková a poslankyňa mestského zastupiteľstva Janette Langová. Pri krste CD stál Jozef Stražan, ktorý dielka narozprával so svojou manželkou. „Rozprávky pokladáme za kus práce tých detí. Venovali tomu veľa času a ich hlavičky museli pracovať naplno, aby niečo vymysleli a dali to na papier. Všetka česť a hold ľuďom, ktorí to vymysleli a decká v dobrom zmysle slova dohnali k tomu, že vznikol Prešovníček.“
Ani jednu z troch kníh na pultoch predajní nenájdete. Možno ich získať za dobrovoľný príspevok, vyzbieraná suma pôjde na dobrú vec. „Peniažky pôjdu pre združenie Deťom pre život, teda onkologicky chorým detičkám,“ vysvetlila učiteľka a autorka nápadu Zdenka Homolová.
Prešovský večerník 3.4.2012
Malí Prešovčania majú vlastné rozprávky na dobrú noc
Stražanovci prerozprávali diela detských autorov
(aki) - Deti zo Základnej školy na ulici Májové námestie sa stali autormi rozprávok, ktoré vysiela rádio Prešov ako Prešovníček. Vďaka štvrtákom majú malí Prešovčania vlastné rozprávky na dobrú noc.
Keď skrsol v hlave Zdenky Homolovej nápad, ešte netušila, že sa zrealizuje v takých rozmeroch. „Mojím cieľom bolo motivovať deti k čítaniu, a tak sme spolu začali vpisovať príbehy z ich fantázie do veľkej prázdnej knihy a teraz, po troch rokoch sme sa ju rozhodli vydať,“ hovorí učiteľka šikovných školákov. Nápad podporila Regionálna organizácia Slovenského syndikátu novinárov v Prešove. „Syndikát podporuje mladých v čítaní a písaní a preto sme tieto detské dielka vydali ako nízkorozpočtovú knihu. No a aby nezapadli príbehy prachom, tak sme ich navrhli pustiť aj do éteru prešovského rádia,“ vysvetľuje Michal Frank, predseda regionálnej organizácie SSN v Prešove.
Básničky aj rozprávky
Z jednej hrubej knihy vydali tri knižôčky – Kronika malého žiačika, Triedny zverinec a Z kapsy žiaka. Práve rozprávky z tej poslednej môžete počuť každý deň o 18.15 v éteri rádia Prešov. „Keď za mnou Zdena prišla, zistili sme, že sa poznáme už dlhšie a celé sme to vymysleli za pár minút. Dala som tomu názov Prešovníček a skúsila som zavolať pani Stražanovej, či by nešli do tohto projektu. S manželom povedali jednoznačné áno,“ hovorí jedna z iniciátorov projektu Janka Krajkovičová. Prácu detí ocenili aj samotní umelci, manželia Stražanovci: „Tie rozprávky pokladáme za kus práce tých detí. Venovali tomu veľa času a ich hlavičky museli pracovať naplno, aby niečo vymysleli a dali to na papier. Všetka česť a hold ľuďom, ktorí to vymysleli a decká v dobrom zmysle slova dohnali k tomu, že vznikol Prešovníček.“ Na začiatku nahrávania boli pocity zmiešané, potom to už išlo. „Niektoré slovné spojenia a témy sa mi spočiatku zdali čudné. Zdalo sa mi, že sa niekto snaží robiť modernú rozprávku, moderné príbehy a potom mi bolo povedané, že to robili deti. Hneď som mal k tomu iný prístup,“ hovorí Jozef Stražan. A čo hovoria na písanie samotné autorky? „Mne sa najviac páčilo, keď som písala o Kubkovi a Maťkovi, ktorí tancovali s vílou. Lepšie sa mi písala rozprávka, lebo som nemusela vymýšľať rýmy,“ hovorí štvrtáčka Lenka Lukáčová. Jej spolužiačka Dáška Batešková dala zasa prednosť básničke. „Ja som písala básničku o kuchárovi, ktorému tečie slinka na buchtičky. S rýmami mi pomáhala aj mamka a veľmi sa mi to páčilo.“
Za dobrovoľný príspevok
Ani jednu z troch kníh na pultoch predajní nenájdete. Knihu možno získať za dobrovoľný príspevok, vyzbieraná suma pôjde na dobrú vec. „Peniažky pôjdu pre združenie Deťom pre život, teda onkologicky chorým detičkám,“ vysvetlila učiteľka a autorka nápadu Zdenka Homolová. Verejnosti budú kniha a CD dostupné od zajtra v Caraffovej väznici, kde ich aj pokrstia.
Prešovský Večerník, 5.4.2012
„BRUTÁLNE DOBRÉ NÁPADY!“
Výstava plagátov v Caraffovej väznici
Zrekonštruovaná budova Caraffovej väznice od marca tohto roku slúži verejnosti ako nová mestská galéria. Pod správou Parku kultúry a oddychu galéria ponúka široké spektrum rôznych druhov vizuálneho umenia. Návštevníci už mali možnosť vidieť maľby a grafiky Petra Kocáka, vystriedali ich fotografie mladých prešovských fotografov Jana Štovku, manželov Mihalíkovcov a Antona Rettera, ktoré sú na prvom poschodí galérie a na jej prízemí, bola v utorok 24. júla 2012, inštalovaná výstava plagátov. Pracovníci Informačného centra na boj proti obchodovaniu s ľuďmi v Košiciach, ktoré patrí pod Ministerstvo vnútra, oslovili mladých výtvarníkov, aby im pomohli v prevencii proti kriminalite mladých ľudí. Študenti zo stredných škôl úžitkového výtvarníctva z Bratislavy, Ružomberka a Košíc vytvorili niekoľko desiatok plagátov na tému Viete, čo robí vaše dieťa teraz? Študenti výtvarnou skratkou, symbolom adresovali svoje posolstvo nielen svojim rovesníkom, ale najmä dospelým. Víťazný plagát – Chlapec, ktorý sa naťahuje za cukríkom na špagáte sa už objavil na billboardoch po celom Slovensku. Plagát patrí medzi úžitkovú grafiku. Do dnešnej podoby sa rozvinul najmä vďaka zlepšeniu grafických a polygrafických techník. Vysokú umeleckú úroveň dosiahol v tvorbe francúzskeho maliara H. Toulousa-Lautreca, ale aj v tvorbe popredného secesného autora plagátov Alfonsa Muchu. V galérii v Caraffovej väznici majú možnosť vidieť návštevníci množstvo pozoruhodných nápadov a techník, ktorými sa zmocnili témy študenti stredných škôl úžitkového výtvarníctva. Výstava potrvá do konca augusta 2012.
Vlado Šmihula
Prešovský večerník, 25.7.2012
MAĽOVANÉ SVETLOM
Vernisáž fotografických zátiší v Galérii v Caraffovej väznici.
Po Štokholme, Berlíne, Budapešti, Moskve, Varšave, Sofii, aj Prešovčania si budú môcť pozrieť tvorbu vynikajúceho českého umeleckého fotografa Stanislava Tůmu. Vernisáž jeho fotografických zátiší bude v pondelok, 1.10. 2012 v Galérii v Caraffovej väznici.
Zátišie, portrét, krajina, architektúra, prírodné krásy patria medzi tradičné fotografické žánre. Tak ako film, vo svojich začiatkoch, bol pod silným vplyvom „svojho staršieho brata“ divadla, aj fotografia, vo svojich začiatkoch, pri hľadaní umeleckého jazyka, bola pod vplyvom „svojej staršej sestry“ maľby. Počas dvadsiateho storočia sa však vypracovala na samostatný umelecký odbor, s vlastným jazykom, vlastnými tvorivými problémami. Dnes už nikto nepochybuje o umeleckej hodnote fotografie. Fotografické výstavy sa konajú v múzeách a galériách po celom svete. Na fotografiách Stanislava Tůmu možno vidieť k akému umeleckému majstrovstvu sa fotografia dopracovala počas svojho vývoja v 20. storočí. Zátišia Stanislava Tůmu nás upútajú nielen mimoriadnym citom pre kompozíciu, ale najmä hrou svetla a tieňa, ktorá vytvára neobyčajnú atmosféru, pred ktorou stojíme v nemom úžase.
Stanislav Tůma (1950 – 2005) svoju profesionálnu kariéru začínal v roku 1969 ako fotograf divadla, hudby a architektúry. V 1980 sa odsťahoval do Švédska, neskôr do Holandska, domov sa vrátil na jar v roku 1990. Vystavoval v mnohých európskych galériách, vydával fotografické knihy, získal rad ocenení. Jeho diela sú v zbierkach mnohých európskych a svetových múzeí a galérií.
Výstava je súčasťou Dní českej kultúry 2012 a pripravilo ju České centrum v spolupráci s Galériou v Caraffovej väznici. Kurátorom výstavy je Richard Drury.
Vlado Šmihula
Prešovský Večerník, 28.9.2012
Fungujeme na dedičstve socializmu a chýbajúce štruktúry sa nedopĺňajú alebo len v malej miere.
Tento týždeň je bohatý na vernisáže. Konkrétne v Caraffovej väznici pribudnú dve nové výstavy. V pondelok tu sprístupnili výstavu fotografických zátiší vynikajúceho českého fotografa Stanislava Tůmu. Od zajtra máte jedinečnú možnosť vidieť práce predošlých ročníkov Mestských zásahov z Bratislavy, Prahy, Brna a Košíc. O čo konkrétne pôjde, nájdete v rozhovore s Ing. arch. Silviou Potkányovou z neziskovej organizácie Urbanika.
Galéria v Caraffovej väznici chce vytvoriť priestor najmä mladým profesionálom z rôznych druhov vizuálneho umenia od malieb, fotografií až po návrhy architektov. Vy ste si založili neziskovú organizáciu Urbanika, prečo?
Sme skupinka mladých ľudí z Prešova, pracovne pôsobiacich v oblasti architektúry, realít a mediálnej tvorby. Skrz hlbší záujem o našu profesiu, snahu o jej spropagovanie, občiansky aktivizmus a vôľu odovzdať spoločnosti svoje skúsenosti a kreativitu aj vo verejný prospech, dali sme sa dokopy a vytvorili neziskovú organizáciu, ktorou chceme tieto snahy a ciele napĺňať.
Mladí kráčajú novými cestami, aké sú najnovšie trendy v urbanistickej architektúre a čo z toho si chcete osvojiť vy?
Otázne je, čo je vôbec trendom v oblasti urbanizmu u nás? Riešenie verejných priestorov sa ocitlo na vedľajšej koľaji a výstavba sa zamerala najviac na komerčnú sféru. Fungujeme na dedičstve socializmu a chýbajúce štruktúry sa nedopĺňajú alebo len v malej miere. Čiastočne to zachraňujú projekty z európskych fondov, či práve tá komerčná sféra, ktorá je niekedy dotláčaná k riešeniu svojho okolia ako protislužbu mestu za svoju výstavbu. Je to však len čiastka toho, čo tvorí mestské priestory. Urbanizmus je architektúra vo väčšom merítku, ktorého ignorovaním potreby komplexného riešenia možno napáchať väčšie škody na prostredí mesta. Na toto globálne myslenie sa posledné desaťročia pozabudlo. Na západe je trendom ekologické myslenie, kvalitné prostredie s množstvom zelených a oddychových plôch, potrebnej vybavenosti a infraštruktúry, ktoré prebieha súčasne s výstavbou budov.
Ako vidíte Prešov po urbanistickej stránke? Čo je dobré, na čom sa dá stavať, aké sú naopak rezervy?
Rezervy sú v infraštruktúre (obchvaty), spojenie mesta a Sekčova. Dobré je celkové topografické zasadenie mesta v kotline, dostatok zelene, urbanizmus vychádzajúci zo šošovky námestia. Hrubý základ urbanizmu tu je z minulého režimu, na ňom sa dá stavať, ale potrebujeme sa dostať z makromierky do mierky menšej, ľudskej. Mestské zásahy, respektíve medzimestské zásahy sú takýmto pokusom reagovať na verejné priestory, dať im identitu.
V galérii v Caraffovej väznici chcete prezentovať architektonické návrhy. Čím môžu byť zaujímavé pre návštevníkov galérie?
Výstava je jedinečnou možnosťou vidieť práce predošlých ročníkov Mestských zásahov z Bratislavy, Prahy, Brna a Košíc. Pre tých, ktorí sa zapoja do projektu Medzimestské zásahy Košice Prešov 2012, je inšpiráciou, ako svoje nápady prezentovať, či inšpirovať sa samotnými dielami. Pre verejnosť je táto výstava možnosťou nahliadnuť do procesu architektonického navrhovania projekty vo svojich počiatočných fázach. Sú to práce, ktoré sú pochopiteľné svojou formou prezentácie (vizualizácie, obrázky) aj pre laickú verejnosť. Vzhliadnutie výstavy prinesie zamyslenie sa nad verejnými priestormi a jeho riešením aj v našom meste.
Vlado Šmihula
Prešovský Večerník, 2.10.2012