Support

Lorem ipsum dolor sit amet:

24h / 365days

We offer support for our customers

Mon - Fri 8:00am - 5:00pm (GMT +1)

Get in touch

Cybersteel Inc.
376-293 City Road, Suite 600
San Francisco, CA 94102

Have any questions?
+44 1234 567 890

Drop us a line
info@yourdomain.com

About us

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit.

Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Donec quam felis, ultricies nec.

PKO s Janette Langovou

PhDr. Janette Langová sa narodila, vyrastala a študovala v Prešove. Tu si založila aj rodinu,  má dve krásne a šikovné už dospelé deti a milujúceho manžela. Toto zázemie jej vytvára možnosti sebarealizácie v práci či iných kultúrnych, dobrovoľníckych alebo charitatívnych aktivitách. Janette je vedúcou kultúrnych zariadení PKO a vedúcou Mestskej galérie Caraffka.

Janette sme položili zopár otázok ohľadom jej pôsobenia v Mestskej galérii Caraffka, na ktoré nám s radosťou odpovedala:

 

Ako ste sa dostali k práci v galérii?

Vyštudovala som slovenský jazyk a výtvarnú výchovu – už ako malé sedemročné dieťa som pravidelne pred hodinou klavíra navštevovala Krajskú galériu, vtedy ešte sídliacu v budove Evanjelického kolégia. Keď si na to dnes spomeniem, zdá sa mi to priam neuveriteľné. Samozrejme štúdium dejín umenia, ale aj spoznávanie súčasnej domácej či svetovej tvorby ma utvrdzovalo v presvedčení, že by ma napĺňalo, ak by som vedela skĺbiť svoju prácu so svojimi záujmami. Preto som aj svojich žiakov brávala do galérie, kde som mala kvalitnú spoluprácu s galerijnou lektorkou, ktorá vždy vedela vymyslieť zmysluplný program. Neskôr som začala v Šarišskej, dnes Krajskej galérii pracovať – tu som doslova ,,pričuchla“ k základom galerijnej činnosti. Aj keď som mala na starosti prácu s verejnosťou, a bola galerijnou lektorkou, mala som na starosti aj tvorbu tlačových správ – bola som zasvätená aj do tvorby výstavných plánov, učila som sa pripravovať výstavu od jej základov, tzn. prvotnej komunikácie s umelcom, ktorá častokrát začína aj rok pred realizáciou až po jej inštaláciu, či kreatívnu prácu a komunikáciu s návštevníkom počas samotnej výstavy. V Šarišskej galérii pod vedením Mgr. Hrebíčkovej som získala cenné skúsenosti, ktoré som naplno využila keď som v roku 2014 nastúpila na plný úväzok do Mestskej galérie Caraffka.

Ako začal váš vzťah s Caraffkou?

Presne 1. marca 2012 sa po rekonštrukcii Caraffovej väznice otvorili jej brány pre verejnosť. Jej otvorenie bolo spojené s vernisážou výstavy akademického maliara Petra Kocáka a ja som bola vlastne historicky prvou kurátorkou v tejto galérii. Bola to pre mňa veľká výzva a samozrejme, že aj česť otvárať výstavu svojmu učiteľovi. Sama som bola prekvapená, koľkých ľudí zaujal fakt, že táto majestátna a mýtmi opradená budova je už prístupná verejnosti.

Kto každý sa môže realizovať v Caraffke? 

Vychádzame z faktu, že sme mestský výstavný priestor, na nič sa nehráme – našou snahou je zaujať všetky vekové kategórie a dávať priestor talentovaným ľuďom / študentom aj profesionálnym umelcom. Aj keď sa od začiatku profilujeme ako galéria prezentujúca umenie najmä mladých začínajúcich a ešte nepoznaných umelcov, snažíme sa výstavný plán zostavovať tak, aby sme svojím programom dokázali zaujať. Máme tzv. nosné projekty zamerané napr. na fotografiu ako ,,Foto v Caraffke“, s veľkým ohlasom sa vždy stretne aj prehliadka neprofesionálneho umenia, ktorá prebieha v našich priestoroch. V tomto roku sa nám do nej prihlásilo takmer 50 autorov z celého Slovenska. Úprimne sa tešíme, že o nás vedia v Bratislave, Prievidzi, Liptovskom Mikuláši či vo Vranove nad Topľou alebo Snine. Niekedy ma to doslova prekvapí a tiež si poviem, že to asi robíme dobre :-)

Aké udalosti sa realizujú, resp. realizovali v Caraffke? 

Okrem klasických vizuálnych výstav sme za tých 10 rokov značne rozšírili svoje ,,pole pôsobnosti“. V Caraffke sa odohralo niekoľko klasických komorných koncertov, literárnych večerov, či tvorivých dielní pre malých aj veľkých kreatívcov. Ponúkame svoj priestor aj pre rôzne diskusie, spolupracujeme s mládežníckymi, ale aj charitatívnymi organizáciami. Od roku 2015 pravidelne organizujeme letný festival Prešovský Montmartre. Chceme prinášať živé umenie priamo na ulicu, vtiahnuť tak aj náhodných okoloidúcich, aby sa stali súčasťou umeleckých happeningov a pod.

Aká udalosť bola najvýznamnejšia, resp. prilákala najviac návštevníkov? 

Za tých 10 rokov sme v Caraffke zorganizovali viac ako 100 výstav. Spolupráca s každým autorom bola prínosná a vždy nás niekam posunula. Nie sme komerčným priestorom a nejde nám o to usporadúvať nejaké davové formáty – vždy som spokojná keď návštevník od nás odchádza obohatený o nové emócie alebo poznatky. Samozrejme, že niekedy autor spracováva tak náročné témy, ktoré si vyžadujú komunikáciu a možno aj dovysvetlenie. V roku 2020, po prvej vlne pandémie a doslova pred začínajúcou druhou vlnou, sme zorganizovali výstavu Jana Saudka – na jednej strane to bola veľká odvaha, v čase keď sa zatvárali školy a obmedzoval sa pohyb, na druhej strane túto výstavu videlo cca 3 000 návštevníkov a keďže sme museli redukovať počty na m2, bolo to asi prvýkrát čo ľudia stáli v rade pred Caraffkou. Osobne veľmi rada spolupracujem na rôznych intermediálnych inštaláciách v 21. storočí je bežné uplatňovanie nových médií, čo zaujme nielen mladých. Človek je od narodenia tvor hravý, a preto sa vždy teším rôznym interaktívnym prvkom. 

 

Ako poznačila globálna pandémia koronavírusu COVID-19 pôsobenie Caraffky? 

Tak ako každého a každú organizáciu, ktorá je odkázaná na svojich návštevníkov. Ja osobne som stále neprišla na chuť online výstavám a nemyslím si, že by sa týmto smerom malo uberať prezentovanie akéhokoľvek druhu umenia. Jednoducho mi v tom chýba zážitok a človečenstvo, rôzne diskusie…

Aké sú vaše vízie do budúcna? 

Máme mnoho nápadov ako urobiť z Caraffky doslova kultový priestor, pracujeme na mnohých projektoch a grantoch. Veľkou výzvou by bolo zrekonštruovanie podkrovného priestoru, kde by mohla vzniknúť interaktívna expozícia, ďalej nebudem prezrádzať... 

Čo by malo byť hlavným poslaním Caraffky? 

Ako som vyššie spomínala, prioritne by sme mali predstavovať mladých umelcov, no myslím si, a prax mi to často potvrdzuje, že je dôležité nájsť tú správnu mieru a ponúkať taký program, aby si z neho vždy niečo vedeli odniesť malí aj veľkí, starí aj mladí. Nie raz sa mi stalo, že k nám prišla celá rodinka so svojimi deťmi, lebo najmenší z rodiny bol u nás s pani učiteľkou, a tak ,,museli“ prísť aj rodičia. Vtedy cítim také vnútorné uspokojenie, že moja práca asi má zmysel, je to dôležité pre vnútorné uspokojenie.  

Caraffka má všetky predpoklady stať sa  komunitným priestorom, kde si prídu ľudia oddýchnuť, stretnúť sa, porozprávať...

Ako ste oslávili jej 10. výročie? 

Prvého marca 2022, na naše narodeniny, sme slávnostne otvorili novú výstavu. Nepripadalo nám vhodné v čase keď len pár kilometrov od našich hraníc je vojna organizovať nejaké pompézne oslavy, ale po celý rok máme naplánované podujatia, ktorými chceme toto naše výročie osláviť.

 

Autor: Jakub Horváth

 

 

Ísť späť

© 2022 PKO Prešov. All Rights Reserved.
Pokračujte výberom nastavení ochrany osobných údajov. Pre viac informácií si prečítajte naše zásady ochrany osobných údajov a zásady používania súborov cookies.