• Zverejnené v Súbory
  • Zobrazené 10973 krát

Od roku 1967 až po súčasnosť prešiel folklórny súbor Šarišan mnohými premenami a vystriedalo sa v jeho radoch množstvo členov. Všetci títo nemenovaní sa podieľali na tvorbe jednotlivých programov súboru tak, ako ich postupne prinášali jednotlivé roky činnosti tohto telesa. Od vzniku sa v súbore vytvorili tri zložky – tanečná, spevácka a hudobná. V úplných začiatkoch, keď súbor pôsobil vo Veľkom Šariši prácu všetkých troch zložiek riadil zakladateľ a vedúci súboru Štefan Kucko. Až od roku 1970, keď súbor získal nového zriaďovateľa si jednotlivé zložky rozdelili noví vedúci – odborníci s profesionálnymi schopnosťami a začali tak pripravovať nový program súboru. V  DK ROH v Prešove  získal súbor nové priestory na nácvik. V krátkom čase začali vznikať nové choreografie, spevácke čísla a i nová ľudová hudba pripravovala svoje sólové vystúpenia.

Na sklonku prvého decénia priniesol život zmeny i do vedenia súboru. Postupne súbor opúšťa jeho vedúci, Adrián Štefko, ale i choreograf Jozef Bakšay. Nebolo jednoduché nahradiť takého vynikajúceho choreografa obratom. Trvalo to dlhšie, než sa očakávalo. V tomto období sa i vo vedení súboru vystriedalo viacero vedúcich a na hosťovanie prichádzali viacerí choreografi. Tanečnú zložku viedli tie viacerí taneční pedagógovia, Helena Pastoráková, Klára Ľašová, Vladimír Marušin. Posledný z nich bol na krátke obdobie i vedúcim súboru. Po odchode V. Marušina do profesionálneho PUĽS-u sa choreografkou stváva čerstvá absolventka VŠMU v Bratislave, v triede prof. Nosáľa, Alena Paulusová. Vedúcim súboru je od roku 1983 Vincent Fedor, ktorý už v súbore pôsobí ako člen ľudovej hudby a predník a na tomto poste ostáva až ado roku 1990, keď zo súboru odchádza. Vtedy súbor menil i zriaďovateľa. Po dvadsiatich rokoch strieda Výrobné družstvá nový zriaďovateľ, Park kultúry a oddychu v Prešove, ktorý je ním podnes. Novým vedúcim sa stáva Ladislav Kišeľák. V jednotlivých zložkách sa samozrejme obmieňa členstvo, ale k výraznej zmene dochádza odchodom niekoľkých členov v ľudovej hudbe Po roku 1992 prichádzajú do tejto zložky noví členovia, ktorí pod vedením Ľubomíra Šimčíka, dlhoročného člena súboru 

( 1970 ), v krátkom čase zvládli celý repertoár súboru, ba vynikajúco sa zhostili i novej úlohy, keďže po roku 1990 sa uvoľnil trh s nahrávaním MG a CD nosičov. V tomto období ľudová hudba Šarišan ako jedna z mála nahrala množstvo úspešných hudobných nosičov. Boli to profilové nahrávky i nahrávky v spolupráci so známymi spevákmi. Po roku 1990 sa samozrejme začala i oveľa intenzívnejšia reprezentačná aktivita v zahraničí, predovšetkým v západnej Európe, ale i ďalších veľmi atraktívnych destináciách. Súbor Šarišan vydal prvú videokazetu s programom Vitaj život a v neskorších obdobiach po roku 2000 i DVD nosiče s programami Na Šarišu tak a Na dachu ja.


Označené v
Viac z tejto kategórie: « BB Country ŠARIŠANČEK »

Kino Scala

scala01

Podujatia v kultúrnych zariadeniach

Akcie, podujatia a voľnočasové aktivity v kultúrnych zariadeniach v pôsobnosti Parku kultúry a oddychu

Kalendár podujatí

« December 2018 »
Pon Ut Str Št Pia So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Facebook

PREDPREDAJ VSTUPENIEK

Každý pracovný deň od 8:00 – 16:00 hod. na č. dverí 24