BE2CAN 4 * prehliadka filmov z Cannes , Berlinále a Benátok

  • Zverejnené v Podujatia
  • Zobrazené 270 krát
BE2CAN 4 *  prehliadka filmov z Cannes , Berlinále a Benátok
23 okt
2017
19:00

BE2CAN 4 *  prehliadka filmov z Cannes , Berlinále a Benátok
v kine Scala

23.10. 2017 * Vážený občan / The Distinguished Citizen /116min/
České titulky
Žáner: Dráma
Réžia: Gastón Duprat, Mariano Cohn, Andrés Duprat
Hrajú: Oscar Martínez, Nora Navas, Iván Steinhardt, Dady Brieva

Spisovateľovi Danielovi Mantovanovi leží svet pri nohách. Práve získal Nobelovu cenu za literatúru, ale namiesto zadosťučinenia sa dostavila opica. Autor, ktorý si vyslúži takéto uznanie, už dávno nie je provokatér, ale len usporiadaná položka v kánone. Zhrozený Daniel sa uzavrie pred všetkými, prestane písať a odmieta pozvanie na prestížne akcie, rozhovory i stretnutia. Čosi sa v ňom zlomí vo chvíli, keď medzi množstvom oficiálnej pošty nájde nenápadní list z rodného argentínskeho zapadákova, odkiaľ kedysi utiekol. Má mu byť pridelený čestný titul váženého občana. Daniel Mantovani sa rozhodne vrátiť ku spomienkam, dávnym láskam, starým priateľstvám. Prichádza do povedomých ulíc ako veľká hviezda a z jeho návštevy sa rýchle stáva groteska, ktorá ale postupom času horkne. Nie len úspech sa neodpúšťa. Daniel pomaly prichádza na to, že nikto nevie tak milovať a nenávidieť ako ľudia, ktorý vás poznajú  od detstva. Vráti mu rodné mesto chuť písať, alebo len posilní jeho samotárstvo?

24.10.2017 * Štvorec / The Square /142min /
Príbeh ambiciózneho kurátora múzea moderného umenia ironicky konfrontuje liberálne hodnoty a nedostatok empatie.

Réžia: Ruben Östlund

Hrajú: Claes Bang, Elisabeth Moss, Dominic West, Christopher Læssø

Christian je kurátorom švédskeho múzea moderného umenia. Úspešný, atraktívny, rozvedený otec dvoch dcér spĺňa ideál vzdelaného mestského liberála, ktorý sa snaží citlivo vnímať aktuálne spoločenské problémy. S nimi ladí aj pripravovaná výstava konceptuálneho umenia, v ktorej dominuje inštalácia štvorca 4 x 4 metre vo verejnom priestore; štvorca, v ktorom platia pravidlá absolútnej rovnosti a tolerancie. Ako ale takúto myšlienku predať v mediálne zahltenom a nesústredenom prostredí, ktoré žije predovšetkým virálnymi udalosťami? Zatiaľ čo „hip“ marketingoví experti vymýšľajú rôzne stratégie, Christianovi ktosi ukradne mobil. A v snahe získať ho späť roztočí kurátor nevedomky špirálu udalostí, ktoré spochybnia nielen jeho osobné kvality a výstavu, ale aj postavenie inštitúcie, ktorú reprezentuje. Ruben Östlund vo svojej „konceptuálnej tragikomédii“ s potmehúdstvom sebe vlastným skúma jeden egoistický charakter i povýšené pokrytectvo súčasných západných spoločností, ktoré čelia zmätku jazykov, symbolov a hodnôt. 

25.10.2017 * Krotká / A Gentle Creature /143min /
Adaptácia Dostojevského  poviedky Krotká 

Réžia: Sergej Loznica
Hrajú: Vasilina Makovceva, Valeriu Andriutã, Boris Kamorzin, Liya Akhedzhakova

Jedného dňa sa ruskej žene, ktorá žije v zapadnutej dedinke, vráti balíček, ktorý poslala svojmu uväznenému manželovi. Vystrašená a plná obáv sa vydáva na pitoresknú cestu do odľahlej časti krajiny, kde stojí väzenie, pre mnohých však skôr nedobytná pevnosť. Čaká ju byrokratická absurdita, vierolomné charaktery zo spoločenskej spodiny, krivdy, násilie i poznanie, že väzenie nekončí stenami a ostnatými drôtmi, ale pokračuje ďaleko za ich hranice.27.10.2017 * Na mliečnej ceste /On the Milky Road / 125min /
Divoká balkánska romanca

Réžia: Emir Kusturica

Hrajú: Emir Kusturica, Monica Bellucci, Sergej Trifunović, Zoran Cvijanovic

Emir Kusturica sa po dlhých rokoch vracia po boku Monicy Bellucci v hlučnej a divokej komédii s prvkami modernej rozprávky.

Kosťa rozváža uprostred vojnovej zóny mlieko na svojom oslíkovi. Pri jednej zo zastávok sa zoznámi s očarujúcou ženou, ktorá sa ukrýva uprostred krajiny nikoho pred svojim zlovestným nápadníkom. Stačí okamih a je to láska na prvý pohľad - ako v rozprávke. Kusturica nakrútil emotívnu romancu, ktorá pripomína, prečo v deväťdesiatych rokoch patril k ikonám európskeho filmu. Love story Na mliečnej ceste je nostalgickou spomienkou na predminulú dekádu a okúzľuje príbehom o láske v dobe, ktorá jej nepraje. Emir Kusturica si vôbec po prvýkrát (a ako sa vyjadril on sám aj posledný krát ) vo svojom filme zahral titulnú úlohu. Hlavnou hviezdou tejto „romantickej rozprávky“ je však jednoznačne Monica Bellucci.

30.10.2017 * Bez lásky / Loveless /127min/
Manželskému páru, ktorý sa práve rozvádza, sa stratí syn

Réžia: Andrej Zvjagincev

Hrajú: Marjana Spivak. Alexej Rozin, Janina Hope, Matvej Novikov
Žáner: Dráma

Žeňa a Boris prechádzajú bolestným rozvodom. Spolu ich drží už len posledný problém, predaj bytu, inak si obidvaja zariadili nový život po svojom. Žeňa si našla staršieho bohatého muža, Boris čaká dieťa s kolegyňou z práce. Ich dvanásťročný syn Aljoša je im skôr na obtiaž. Ani jeden z nich o neho nestojí, akoby im pripomínal vlastné zlyhanie. Neprejavujú mu náklonnosť, zdá sa, že toho nie sú ani schopní. Všetko sa zmení v tom momente, keď Aljoša zmizne. Náhly pocit prázdnoty doženie oboch rodičov k pátraniu nielen po vlastnom synovi, ale aj po koreňoch vlastného emocionálneho chladu. Andrej Zvjagincev prináša majstrovsky vystavanú drámu o ľuďoch, ktorí sú zamilovaní do vlastného odrazu v mobiloch, ale inak žijú v skľučujúcom svete odcudzenia a nepochopenia. Ruský filmár znovu obracia pozornosť k ruskej vyššej strednej triede, ktorá stála v centre jeho staršieho filmu Jelena. Snímka Bez lásky je však podstatne prenikavejším a sugestívnejším obrazom života v sebaklame.

  

31.10.2017 * Cesta času / Voyage of Time: Life's Journey /90min /
Vizuálne úchvatný dokument, vznik a vývoj vesmíru, komentár Cate Blanchett

Réžia: Terrence Malick
Hrajú: Cate Blanchett
Žáner: Dokument, Dráma

Takmer štyridsať rokov sa vo vizionárskej mysli jedného z najvýznamnejších amerických režisérov Terrenca Malicka rodila myšlienka na ambicióznu esej, ktorá nakoniec dostala tvar filmu Cesta času. Film sa nezaoberá ničím menším ako vznikom, vývojom a zánikom známeho vesmíru, životným cyklom slnečnej sústavy. V centre Malickovej pozornosti pochopiteľne leží evolúcia rôznych živých foriem, ich rozmanitej podoby, premeny od jednobunkových organizmov až po formovanie ľudskej civilizácie. Na tvorbe unikátneho dokumentu sa podieľal celý rad významných osobností vedeckého sveta, paleontológovia, biológovia, astrofyzici z prestížnych centier z celého sveta. Rozšírenú celovečernú verziu, ktorá vznikla spolu s kratším zostrihom pre IMAX, sprevádza poetický komentár slávnej herečky Cate Blanchett. Jej uhrančivý hlas kladie otázky, ktoré sprevádzajú ľudstvo odjakživa. Malick tak pokračuje v odhaľovaní koreňov existencie človeka, ktoré dostalo jasnú podobu v oceňovanom filme Strom života. 

Začiatok predstavení o 19. hodine * vstupné: 3.- € 

Kino Scala

scala01

Podujatia v kultúrnych zariadeniach

Akcie, podujatia a voľnočasové aktivity v kultúrnych zariadeniach v pôsobnosti Parku kultúry a oddychu

Kalendár podujatí

« Október 2017 »
Pon Ut Str Št Pia So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Prešov 770

presov770

Facebook

PREDPREDAJ VSTUPENIEK

Každý pracovný deň od 8:00 – 16:00 hod. na č. dverí 24